در سرمایه‌گذاری چه نوع شخصیتی دارید؟

در سرمایه‌گذاری چه نوع شخصیتی دارید؟

تیپ های شخصیتی مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود داره و بعضا حتی تا بیش از ۲۰ نوع تیپ شخصیتی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده(درون گرا، برون گرا، ترید احساسی و هیجانی) اما مهم ترین تیپ های شخصیتی رو عموما به ۶ دسته تقسیم می کنند که در هر کدام از این تیپ های شخصیتی یکی از متغیر های تورش های رفتاری(سوگیری های شناختی)، فرا اعتمادی، باور گرایی، حساب داری ذهنی، زیان گریزی و دگرگون گریزی سطوح معناداری وجود داره که باعث ایجاد روابط معناداری بین ابعاد شخصیتی افراد با سوگیری های رفتاری در انواع سرمایه گذاری میشه. در این مطلب سیدلی چند تیپ شخصیتی رو در سرمایه‌گذاری براتون بررسی می‌کنه.

تیپ شخصیتی اول: آرمانگرا یا ایده آل گرا

افرادی هستند که در مورد قابلیت هاشون در سرمایه گذاری بیش از حد مبالغه می کنند چون اعتماد به نفس بیش از حدی دارند (سوگیری شناختی فرا اعتمادی) و به بازار سرمایه بسیار خوشبین هستند و به اطلاعاتی که با نظرشون در تضاد است توجه نمی کنند و امیدوارانه الگوها و راندهایی رو شناسایی می کنند که واقعا وجود خارجی نداره و معتقدند که تیزهوشی و فراست بالاتر از حد متوسطشون در بازار، کنترل و تسلط بر نتایج سرمایه گذاری رو براشون به ارمغان میاره.

تیپ شخصیتی دوم: عمل گرا

این افراد درک و تصویر واقع بینانه ای از مهارت ها و محدودیت هاشون به عنوان سرمایه گذار دارند. در مورد سرمایه گذاری هاشون در هر حالتی چه سود و چه زیان مدام فکر می کنند و عموما با بقیه فعالان حوزه سرمایه گذاری و بازارهای مالی در ارتباط هستند و مسئولیت اشتباهات در سرمایه گذاری رو قبول می کنند. نسبت به بازار سرمایه اعتمادی ندارند و به توانایی های خود در امر سرمایه گذاری با شک و تردید نگاه می کنند. این افراد می دونند که سرمایه گذاری با احتمالات عجینه و برای تأیید عقایدشون، دست به تحقیق می زنند و به عبارتی دچار سوگیری شناختی همه آنچه می بیننند همه آن چیزی هست که هست، نمی شوند.

 

تیپ شخصیتی سوم: شکل گرایان

این افراد تمایل دارند که سرمایه گذاری هاشون رو با وسواس و دقت زیاد و جزء به جزء ارزیابی کنند و به نحوه جاگیری و سرمایه گذاری در طرح کلی پرتفوی توجهی ندارند. در تجزیه و تحلیل ذهنی مشکلات، بسیار خشک و غیرمنعطف هستند و در مورد عوامل برونزا و خارجی به اندازه دقت نمی کنند و اینطور که پیداست پرتفوی آنها به جای ترکیبی از سرمایه گذاری های به هم پیوسته و مکمل، شامل مبالغ زیادی وجوه نقد است.


تیپ شخصیتی چهارم: آمیزگران

این تیپ افراد توانایی این را دارند که به عوامل بیرونی دقت بیشتری داشته باشند (یعنی دیدگاه هلکوپتری و از کل به جزء دارند مثلا در بورس تنها به تحلیل بنیادی و تکنیکال خود سهم بسنده نمی‌کنند) این افراد پرتفوهاشون رو سیستم هایی در نظر می‌گیرند که اجزایش با هم در تعامل بوده و یکدیگر را ساپورت می کنند. این افراد ارتباطی که بین  ابزارهای مختلف مالی وجود دارد را درک کرده و پرتفوی هاشون رو بر اساس اون تنظیم می کنند. همچنین نگاه منعطفی به بازار و قیمت اوراق بهادار دارند.
این افراد به دلیل توان زیاد، در بهره برداری از فرصت ها بیشترین توانایی رو دارند و عموما در سیاست و تجارت  موفق تر هستند. افراد با این تیپ شخصیتی می توانند سرمایه گذاری های بهتری داشته باشند چون عموما به موقع اقدام به خرید و فروش می کنند.

تیپ شخصیتی پنجم: برون فکنان

این افراد به سختی با پیامدهای تصمیمات خود کنار آمده و مسئولیت اشتباهات خودشون رو می پذیرن چون یا در حال توجیه کردن اشتباه خودشون هستن و یا به دنبال این هستن که اشتباه خودشون رو به گردن کس دیگه ای بندازن.

 

تیپ شخصیتی ششم: واقع بینان

بر خلاف تیپ شخصیتی گروه قبل، افراد با پیامدهای انتخابشون راحت‌ تر کنار میان. این افراد در توجیه تصمیمات اشتباهشون بدنبال بهانه تراشی نبوده و مسئولیت هر اشتباهی رو میپذیرن. این تیپ شخصیتی، در شرایط تحت فشار نیز نسبت به گروه بربه منظور توجیه تصمیم اشتباهشون ندارن و وقتی اشتباهی میکنن مسئولیت اشتباهاتشون رو گردن کسی نمیندازن. در شرایط تصمیم گیری تحت فشار نیز، نسبت به گروه برون فکنان آسایش روحی خیلی بیشتری دارن زیرا به اندازه اونا احساس تاسف و ندامت نمی کنن و از این رو پیشاپیش به خودشون ترس راه نمی دن.

تیم سیدلی با مشاوره های حرفه‌ای قبل از سرمایه‌گذاری در پیدا کردن بهترین راه برای سرمایه‌گذاری همراه شماست.