آینده پول بشریت

در این مطلب با توضیح مختصری در مورد رمزارز‌‌‌‌‌‌‌‌ها (نسل جدید پول) و چرایی بوجود آمدن بیت کوین همراهتون هستیم.

به زبان ساده، رمزارزها یا همان ارزهای دیجیتال، به صورت فیزیکی معامله نمی‌شوند، بلکه تنها در بستر فضای مجازی قابلیت معامله و نگهداری دارند؛ و در عین حال همانند پول فیزیکی برای خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رمزارزها اغلب مستقل و عموماً بدون وابستگی به یک بانک مرکزی یا یک دولت خاص عمل می‌کنند.

متأسفانه علی‌رغم انعطاف‌پذیری بالای رمزارزها، در کشور ما افکار عمومی شناخت و دانش چندانی نسبت به رمزارزها ندارند.

اما باید توجه داشت که سرمایه گذاری در رمزارزها به دلیل امنیت بالا و تحریم ناپذیر بودن در عموم رمزارزها، گزینه بسیار مناسبی برای استفاده است.

حال چه شد که بیت کوین  و وارد چرخه تکامل پول شد؟

هزاران سال قبل انسان های غارنشین وقتی شروع به دامداری و کشاورزی کردند، برای رفع چالش مبادلات کالا، ابزار واسطه ای به نام پول را بوجود آوردند. چرخه تکامل پول از سکه های فلزی طلا و نقره شروع شد و در نهایت به رسیدها و اسناد کاغذی تبدیل شد که البته پشتوانه آن ها همان سکه های فلزی بود.

امروزه خرید و فروش ما با اسکناس هایی است که اغلب پول های بدون پشتوانه ای هستند که اصطلاحا به آن ها فیات گفته می شود و عرضه و توزیع آن ها در اختیار دولت هاست.

در حال حاضر بیت کوین رایج ترین ارز دیجیتال، تحت کنترل هیچ یک از بانک ها، دولت ها و سازمان ها نیست و در واقع یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن و غیر متمرکز است و در باب امنیت این ارز دیجیتال همین بس که مجموع تراکنش ها و مبادلات در هر دقیقه بیش از ۱۱ میلیون دلاره…